Главная Случайная страница


Категории:

ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника






Розвиток образотворчих здібностей дітей з особливими освітніми потребами засобами нетрадиційних технік малювання

 

«Витоки здібностей і обдарування дітей - на кінчиках пальців. Від пальців, образно кажучи, йдуть найтонші нитки-струмочки, які живлять джерело творчої думки. Іншими словами, чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина» (В. О. Сухомлинський) [12].

Значну роль в процесі навчання і виховання дітей з особливими потребами займає образотворче мистецтво, що допомагає дитині освоювати навколишню дійсність. Образотворча діяльність, формує практичні вміння образотворчого мистецтва (в малюванні, ліпленні, декоративно-прикладній творчості), забезпечує розвиток комунікативних основ, інформаційно-пізнавальних потреб дитини, створює сприятливі умови для корекції відхилень у його пізнавальної, емоційно-вольової, особистісній сферах, а також формує передумови для розвитку творчої активності і художніх здібностей.

Завданням навчання учнів з особливими освітніми потребами на уроках образотворчого мистецтва є розвиток у дітей дрібної моторики рук і тактильного сприйняття; розширення уявлення про розмаїття нетрадиційних технік малювання; навчити дітей прийомів нетрадиційних технік малювання і способам зображення з використанням різних матеріалів; навчити дітей вибирати матеріал для нетрадиційного малювання та вміло його використовувати; допомогти дітям з особливими потребами оволодіти різними технічними навичками при роботі нетрадиційними техніками; розвивати творчість, фантазію; активізувати дітей при виборі тематики; розвивати почуття колективізму, товариськості, прагнення прийти на допомогу один одному; вчити співпереживати настрою, переданому в малюнку.

Способи використання образотворчого матеріалу дитина з особливими освітніми потребами опановує під керівництвом дорослого. Дії дитини з матеріалом стають досить вільними, сміливими і впевненими. Вона сміливо і самостійно зображує, що хоче, будучи впевненою у своїх силах. Таке відчуття учня треба всіляко підтримувати, розвивати. Це важлива умова більшої самостійності, передумова творчих проявів дитини в образотворчій діяльності.

На уроках образотворчого мистецтва при роботі з дітьми з особливими освітніми потребами можна використовувати різні методи: спостереження проводиться з метою вивчення умінь і навичок дитини в образотворчій діяльності; бесіда - проводиться з метою обговорення будь-яких фактів, явищ природи, суспільного життя з опорою на досвід дітей; ігрові прийоми проводяться з метою залучення уваги, підвищення інтересу до діяльності, розвитку рухової активності пальців рук; показ, пояснення проводиться з метою навчити правильним прийомам, способам дії з предметом, матеріалом; позитивне заохочення - формування певних творчих здібностей дитини.

Принципи роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: доступність відібраного матеріалу; поступове ускладнення програмового змісту, методів і прийомів керівництва дитячої діяльністю; індивідуальний підхід до дітей;

Результатом правильного планування навчальної діяльності буде вміння дітей: планувати свою роботу; домовлятися між собою при виконанні колективної роботи; аналізувати, визначати відповідність форм, розмірів, кольору, розташування частин; створювати індивідуальні роботи; використовувати різні техніки і способи створення малюнків; акуратно і економно використовувати матеріали [11].

 

 

Виконання рельєфного зображення натюрморту за уявою.

Урок з образотворчого мистецтва в 6 клас

Автор: Півторак С.В.,

вчитель образотворчого мистецтва.

Мета:ознайомити учнів із основами композиції у натюрморті; поняттями «композиційний центр», «рівновага», «цілісність композиції»; поглиблювати композиційні уміння та навички учнів; розвивати увагу та навички роботи із пластичними матеріалами; виховувати любов до мистецтва.

Обладнання: дощечка для ліплення, картон, пластилін, стека, альбом, графі­товий олівець, гумка, серветка, геометричні фігури з різнокольорового паперу.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент (емоційне налаштування)

Доброго дня! Сьогодні ми навчимось фіксувати основні задуми художнього твору в ескізній формі, а також виявляти форму пластичними засобами рельєфу.

2. Актуалізація знань учнів

Вчитель: Давайте з вами поміркуємо:

Що таке фактура? Підсумовуючи відповіді учнів вчитель дає визначення , що фактура (від латин, faktura — оброблення, побудова).

Що таке пластилін? Пластилін (італ. plastilina) — пластична різнобарвна маса з очищеного і старанно подрібненого порошку глини, домішок воску і фарбників для ліплення скульптурних ескізів, невеликих моделей.

Мотивація

Вчитель: Світ сприймається візуально у формі основних геометричних фігур (коло, прямокутник, тикутник тощо), на яких природа створює свої форми, та виходячи з яких людина творить.

Більшість плодів мають кулеподібну форму, котра при її графічному відтворенні на площині сприймається як коло. Конусоподібні квіти та овочі ми узагальнено відображаємо у вигляді трикутника. Будинки складаються з прямокутних стін, вікон, дверей; гори мають пірамідальну форму тощо.

Повідомлення учня з особливими освітніми потребами:

У процесі малювання велику роль відіграє уміння визначити на око пропорції предмета. Пропорції предмета - співвідношення розмірів частин предмета. Візування - це визначення пропорцій предмета олівцем, який тримають у витягнутій руці між оком і натурою.

Вчитель: Враховуючи основні пропорції предмета, можна правильно визначити композицію малюнку, тобто величину та місце зображення на аркуші паперу. Малюнок важливо розмістити композиційно так, щоб аркуш паперу був рівномірно заповнений, зображення не сприймалось малим або великим.

Рис. 2.30. Підказка визначення композиції малюнка

 

Давайте розглянемо представлені овочі та фрукти та виділимо їх геометричну форму (рис. 2.29).

Учні з особливими освітніми потребами обирають вирізані геометричні фігури, на яку схоже яблуко та морква, та зображують на папері. Яблуко умовно можна описати як коло, а морквину як трикутник.

Учні з типовим розвитком малюють ці овочі та фрукти без використання геометричних фігур.

Формування нових знань

Вчитель знайомить учнів з рельєфом.

Повідомлення учня з особливими освітніми потребами:

Рельєф - це вид у скульптурі. За допомогою художніх матеріалів - рідких, як у живопису, і сухих, як у графіці, на площині відображають цілковито все: людину, природу, квіти, тварин, птахів, важливі й не дуже важливі справи нашого життя, а можливо, і життя казкового... Це означає, що в скульптурі є ті ж самі жанри, що у живописі й графіці: портрет, анімалістичний, побутовий, пей­заж, а також натюрморт.

Вчитель: Малювати натюрморт цікаво, але не менш цікаво його ліпити. Роботу на уроці ми будемо створювати в пластиліні. Характер у цього матеріалу м'який, поступливий.

Повідомлення учня з типовим розвитком:

Скульптура вимірюється не тільки у височину і ширину, але йу товщину, тобто об'єм має три виміри. Рельєф може наближатися до живопису та графіки. Тільки на відміну від живописців та графіків скульптор начебто наліплює на площину зображення.Рельєф - випукле скульптурне зображення на площині, що част­ково виступає над нею.

Вчитель: Залежно від того, як сильно випуклі зображен­ня, їх називають по-різному. Горельєф - високий рельєф, скульптурний твір, у якому зображення виступає над площиною фону більш як на половину свого об'єму. Барельєф - низький рельєф, скульптурний твір чи орнамент, у якому зображення виступає над плоскою поверх­нею менш як на половину свого об'єму. Існує також заглиблений у пло­щину рельєф - контррельеф.

Фото 23. Зразок рельєфної скульптури Фото 24. Зразок конррельєфного зображення

Практична робота

Алгоритм роботи над рельєфом натюрморту:

Продумати тематику натюрморту.

Аналізуємо форму предметів.

Встановлюємо схожість між ними та геометричними фігурами.

Визначивши пропорції предмета на око, перевіряємо їх правильність шляхом візування.

Розташовуємо зображення предмета відносно формату аркуша паперу.

Виконати ескіз до натюрморту.

На картон нанести тонким чи товстим шаром пластилін Н(плінт), залежно від виду рельєфу (контррельеф, барельєф).

Відповідно до задуманого малюнка нанести обриси елементів рельєфу.

Створити зображення предметів на площині, використовуючи різні техніки скульптури (барельєф - «нарощування» шарів, контрельєф - висікання, тобто прибирання «зайвого» пластиліну).

Передати плановість у рельєфі (чим ближче до нас предмет, що зображується, чи його частини, тим більш випуклими вони будуть, а чим далі - тим більш площинними).

Передати фактуру предметів.

Зробити самоаналіз виконаної роботи з виявленням недоліків та доопрацюванням.

Практична робота учнів (учні виконують роботу за алгоритмом роботи над рельєфом натюрморту).

Учні демонструють завершені роботи.

Фото 25. Робота учениці з особливими Фото 26. Роботою учня з типовим

освітніми потребами розвитком

Фото 27. Робота учениці з особливими освітніми потребами

 

 

Последнее изменение этой страницы: 2016-07-28

lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда...