Категории: ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника |
Методи і прийоми корекційної роботи з трудового навчання - основа навчально-виховної і корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.
Корекція навчання та виховання – єдиний педагогічний процес. Саме корекційно спрямоване навчання є провідним фактором у розвитку дитини з особливими потребами. Мета трудового навчання – озброєння учнів знаннями, вміннями та навичками, а мета корекції – виправлення вад психічної та фізичної сфер, розвиток дитини з особливими потребами в цілому. Завдання вчителя – корекційна робота з дітьми з особливими освітніми потребами. Організація такої роботи має широкий діапазон: визначення оптимальної форми навчання (урок, екскурсія, практичне заняття – індивідуальне чи групове, типу і структури уроку, підбору методів і прийомів навчання тощо). Трудове навчання ефективно використовується для формування в учнів з особливими освітніми потребами таких важливих якостей особистості, як уміння працювати в колективі (зважати на інтереси його членів, узгоджувати їх з власними інтересами), уміння керувати собою в процесі праці [16]. Специфіка навчального процесу вимагає тісного зв’язку трудового виховання із загальноосвітніми навчальними предметами. Це – необхідна умова високої якості навчання і підготовки до самостійного життя дітей з особливими освітніми потребами. За відсутності необхідного цілеспрямованого впливу з боку вчителя діти з особливими освітніми потребами не підпорядковують своїх окремих дій поставленому перед ними завданню. Такі учні виконують завдання у відповідності з тим, як вони його усвідомлюють. Велика роль вчителя у формуванні в школярів з особливими потребами правильних навичок самоконтролю, яке повинно проводитись у тісному зв'язку з роботою, спрямованою на подолання особливостей побудови мотивації їх діяльності. Успіхи у виконанні трудових завдань залежать також від працездатності дітей з особливими освітніми потребами, зумовленої біологічними і соціальними чинниками. Формування компонентів трудової діяльності в учнів з особливими потребами має ряд особливостей. Такі діти в силу особливостей розвитку (нестійкість уваги, низький рівень розвитку мислення, погана пам'ять, швидке відволікання і стомлюваність) не можуть тривалий час уважно слухати вчителя, погано розуміють розказане і швидко його забувають. У зв'язку з цим надзвичайно важливі правильний відбір матеріалу для уроку, його обсяг і форма повідомлення [17]. Для розуміння і запам'ятовування, підвищення зацікавленості дітей застосовуються засоби наочності. Від способів пояснення вчителем процесу виконання завдання залежить свідомість виконання учнями цього завдання, що в свою чергу є однією з умов виховання самостійності в учнів у процесі трудового навчання. Навчання із застосуванням інструкційних таблиць виявляється найбільш ефективним в тому випадку, якщо міститься в них текст досить короткий, зрозумілий і доступний дітям з особливими потребами. Досить важливо пов'язати уроки трудового навчання у дітей з особливими освітніми потребами з вихованням особистості, тобто з усією системою корекційно-виховної роботи. «Мотанка» - українська народна іграшка. Урок з трудового навчання для учнів 7-го класу і вихованців Вінницького обласнго центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» Автор: Кушнір О.В., вчитель трудового навчання. Мета: ознайомити учнів із різними матеріалами, які використовуються для виготовлення ляльок; навчити деяким способам виготовлення ляльки; поглибити знання з традиційних способів виготовлення ляльок; розвивати мислення, увагу, пам'ять, моторику рук, творчі здібності; виховувати естетичний смак, працьовитість, посидючість. Обладнання: зразки ляльок, м’які матеріали, комп’ютер. Інтрументи і матеріали: нитки синього і жовтого кольору, широкі атласні стрічки синього і жовтого кольорів, нитки,в,бісер для прикраси, голки, ножиці. Тип уроку: комбінований. ХІД УРОКУ Організаційний момент Перевірка присутності учнів, їх готовності до уроку. Актуалізація опорних знань . Бесіда з класом. Ми з вами живемо в одному місті, в одній країні. Ми – українці. А в українського народу є дуже багато звичаїв, традицій, обрядів. Мотивація навчальної діяльності Вчитель. Ми з вами сьогодні навчимося виготовляти український сувенір. Одним із сувенірів є лялька: не куплена в магазині, а виготовлена власними руками. Оголошення теми і мети уроку Повідомлення учня з типовим розвитком. Ляльок є багато видів і всі вони різні. І виготовляли їх в Україні не тільки з твердих і пластичних матеріалів, а також із лози, соломи, рогози, довгої засушеної трави, кольорового паперу, картону, тканини. Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже до тепер народжені нею душі. Вчитель. Приступаємо до роботи і тема нашого уроку: «Мотанка –українська народна іграшка» (слайд 2.19). Мета уроку на екрані (слайд 2.20).
Слайд 2.22. Мотанка - українська Слайд 2.23. Мета уроку народна іграшка Пояснення нового матеріалу Учні 7 класу Кутна Таїсія і Тельнюк Сніжана показують презентацію та коментують її. Слайди 2.24 – 2.32:
Слайд 2.24. Вузликова лялька Слайд 2.25. Історія ляльки-мотанки
Слайд 2.26. Хрест на обличчі Слайд 2.27. Використання натуральних матеріалів олки,
Слайд 2.28. Лялька-немовля Слайд 2.29. Баба-берегиня
Слайд 2.30. Лялька-наречена Слайд 2.31. Мотанка-матуся Слайд 2.32. Мотанка-обрядова Практична робота Учні виконують практичну роботу (слайд 2.33) по виготовленню сувеніру.Робота виконується поетапно, кожен етап супроводжується показом презентацій (фото 2.31). На фото синім кружечком відмічено учнів з особливими освітніми потребами. Вчитель. Наголошує на обов’язковість дотримання правил БЖД під час виконання роботи (слайд 2.34):
Слайд 2.33. Практична робота Слайд 2.34. Правила техніки безпеки при роботі з ножицями
Слайд 2.35. Необхідні інструменти Фото 2.31. Учні перед виконанням і матеріали практичної роботи
Інструкційна картка «Виготовлення сувеніру «Мотанка»
Фото 2.32. Учні під час виконання ручок Фото 2.33. Учні виготовляють мотанку
Фото 2.34. З ̓єднання двох мотанок Фото 2.35. Вихованець «Обрію» з сувеніром
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Последнее изменение этой страницы: 2016-07-28 lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда... |