Категории: ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника |
ТЕМА 4. Особливості виховної роботиВ дитячих оздоровчих таборах.
Мета: досягти усвідомлення студентами особливостей виховної роботи в ДОТ, ознайомити з віковим підходом в організації виховного процесу в ДЛТ; сформувати вміння проводити роботу з дітьми, враховуючи вікові та індивідуальні особливості. Основні питання теми: 1. Виховна робота в ДОЛ. 2. Віковий підхід в організації виховної роботи в ДОЛ. Література: 1. ЗайченкоІ.В., Олійник Н.А., Богдан Т.М. Виховна робота в дитячих оздоровчих закладах. – Чернігів: ЧДПУ імені Т.Г.Шевченка. – 2004. 2. Макаренко И.В. Организация жизни детей в летнем лагере // Воспитание школьников. – 1992. - № ½. – С. 18-21. 3. Методика роботи в літньому оздоровчому таборі: Навчальний посібник / Є.І.Коваленко, А.І. Конончук, І.М. Пінчук, В.М.Солова. – К.: ІЗИН, 1997. – С. 4-31, 36-40. 4. Солова В.М., Яковець Н.І. Педагогіка літнього оздоровчого табору. – Ніжин: НДПУ, 2000. – С.3-4. Теоретичний блок. Чільне місце в організації змістовного дозвілля, відпочинку та оздоровлення дітей та учнівської молоді займають літні оздоровчі табори (ДОТ). Дитячий оздоровчий табір (ДОТ) – позашкільний виховний заклад, що створюється з метою зміцнення здоров’я, організації активного відпочинку, задоволення інтересів і духовних потреб дітей і підлітків. Виховна робота в ДОТ включає розумне поєднання відпочинку, спорту з пізнавальною, естетичною, оздоровчою діяльністю. Зміст, форми та методи роботи в ДОТ визначаються його статутом, педагогічним колективом і ґрунтуються на принципах ініціативи та самодіяльності дітей та учнівської молоді, демократії і гуманізму, розвитку національних і культурно-історичних традицій, пріоритетності загальнолюдських духовних досягнень і цінностей. Після деякого спаду мережа літніх таборів постійно відновлюється, розширюється, виникають нові типи ЛОТ, збільшується термін їх функціонування. До традиційних типів оздоровчо-виховних закладів в літній період належать табори: заміські оздоровчі; наметові; туристсько-спортивні; соціально-реабілітаційні; праці та відпочинку; оздоровчо-спортивні; санаторного типу; всеукраїнські; профільні; літні площадки. Виховна робота в ДОТ має ряд специфічних особливостей: По-перше, виховний процес у літньому оздоровчому таборі планується і здійснюються з урахуванням того, що діти повністю відірвані від сім'ї, батьківського піклування і захисту, їх виховного впливу. Тому педагогічний колектив табору повинен забезпечити повноцінне життя дітей. По-друге, всі види виховної діяльності здійснюються в тимчасових різновікових колективах, з різним соціальним досвідом дітей, умовами життя і виховання. По-третє, виховна робота будується на принципах добровільної участі дітей у різних справах, у вільному виборі ними занять. По-четверте, короткотривалий період існування табірного колективу вимагає чіткого початку і завершення табірної зміни, обов’язкової оцінки діяльності кожної дитини. По-п’яте, у новому оточенні, під час активного спілкування, повніше розкривається особистість дитини. По-шосте, у виховному процесі літнього оздоровчого табору беруть участь як професійні педагоги, так і представники інтелігенції, робітників, студентів, які будують свої стосунки з дітьми, часто на основі педагогічної інтуїції та власного досвіду. По-сьоме, виховний процес в ДОТ здійснюється в сприятливих умовах природного і соціального оточення. По-восьме, виховна робота з дітьми повинна забезпечити дотримання ними режиму дня, порядку і чистоти спальних будинків, чистоти білизни, виконання дітьми санітарно-гігієнічних вимог. Особливо уважно треба організовувати виховну роботу по збереженню стану здоров'я дітей, профілактиці захворювань, створення порядку та затишку в спальних приміщеннях, ігрових кімнатах, кінозалах, місцях відпочинку. Значне місце у виховній роботі з дітьми відводиться культурі харчування. По-дев'яте, особливістю виховної роботи в дитячому оздоровчому таборі є оздоровлення дітей з використанням рік, озер, моря, лісу, транспортних екскурсій. Саме тут повинна бути чітка виховна робота по самозбереженню життя дітей і вихователів, попередженню можливого травматизму і захворювань. По-десяте, велика кількість виховних завдань, які потрібно вирішувати протягом зміни, створюють напружений ритм роботи всього педагогічного колективу, мобілізують його творчі сили і допомагають у досягненні основної мети: - оздоровлення дітей, створення у них емоційного настрою, внесення настрою гри, романтики в їх повсякденне життя;. - виявлення інтересів, захоплень дітей, розвинення бажання отримати нові знання, вміння, навички; - вчити дітей діяти в колективі; - залучення до трудових справ на користь і радість оточуючих. В ЛОТ вожаті будуть мати справу з різновіковими колективами, тобто такими, які об’єднують дітей різного віку однією цікавою для всіх справою. Тому вирішення виховних завдань у різновікових дитячих загонах обов’язково має спиратися на віковий підхід у формуванні особистості. Здійснення вікового підходу до виховного процесу в умовах ДОТ передбачає: - постійну увагу до вікових особливостей формування особистості дітей і підлітків, своєрідності їхнього духовного світу, піклування про гарний емоційний і фізичний стан кожного вихованця; - урахування протиріч розвитку особистості, спричинених віковими змінами, акселерацією, екологічними катаклізмами тощо; - побудова системи виховної роботи відповідно до психологічних особливостей дітей кожного вікового періоду і концепції їх розвитку. Різновікові дитячі колективи мають широкі виховні можливості: це пряма передача досвіду від старших до молодших, це реалізація вікових потреб (у молодших - мати друга і бути схожим на нього, у старших – утвердитися в ролі лідера).
Хід заняття. 1. Обговорення проблемних питань теми. 2. Розв’язання педагогічних ситуацій.
Завдання для студентів. 1. Опрацювати теоретичний блок та рекомендовану літературу, скласти план-конспект. 2. З курсу психології пригадати особливості розвитку та поведінки дітей і підлітків кожного вікового періоду. Продумати специфіку роботи з ними в дитячому оздоровчому таборі. Копилку справ законспектувати в зошит. 3. Підготувати інтелектуальні ігри та провести їх в аудиторії.
|
|
Последнее изменение этой страницы: 2016-08-28 lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда... |