Главная Случайная страница


Категории:

ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника






ТЕМА 6. Основний період в таборі.

Мета: ознайомити студентів з методикою планування виховної роботи в таборі, загоні, з документацією, яку повинен вести вожатий; досягти усвідомлення студентами особливостей основного періоду табірної зміни; формувати вміння студентів виконувати обов’язки загонового вожатого та вихователя.

Основні питання теми:

1. Методика планування роботи в літньому оздоровчому таборі.

2. Документація загонового вожатого.

3. Задачі основного періоду зміни, види й організаційні форми діяльності.

4. Використання національних традицій і проведення національних свят (самостійне опрацювання).

 

Література:

1. Примерный план воспитательных мероприятий в ДОЛ // Позакласний час. – 2003. - № 11-12.

2. Зайченко І.В., Олійник Н.А., Богдан Т.М. Виховна робота в дитячих оздоровчих закладах. – Чернігів: ЧДПУ імені Т.Г.Шевченка. – 2004.

3. Канікули: відновлення традицій // Шкільний світ. – 2002. - № 20 (148). – С.3-6.

4. Методика роботи в літньому оздоровчому таборі: Навчальний посібник / Є.І.Коваленко, А.І. Конончук, І.М. Пінчук, В.М.Солова. – К.: ІЗИН, 1997. – С. 4-31, 36-40.

5. Организация работы в летнем лагере (Из опыта работы прошлых лет) // Позакласный час. - 1998. - №10. - С. 42-64.

6. Оржеховская В.М. Воспитательная работа в летних трудовых объединениях школьников.- К.: Радянська школа, 1988. - 110с.

7. Пионерское лето. Молодая гвардия, 1979. - 239 с.

8. Свободное время: мы и дети. - К.: Политиздат Украины, 1989.- 136с.

9. Солова В.М., Яковець Н.І. Педагогіка літнього оздоровчого табору. – Ніжин: НДПУ, 2000. – С.3-4.

10. Соціальна робота в літніх таборах (сценарії) // Практична психологія. – 20000. - № 4. – С.15-24, № 5. – С.21-23

Теоретичний блок.

Планування виховної роботи у таборі вимагає певної послідовності, системності та спадкоємності. Починаючи планування, вожатий і вихователь вивчають державні документи з питань виховання підростаючих поколінь, ознайомлюються з інструктивними матеріалами відповідних організацій, з публікаціями в педагогічній пресі про організацію літнього відпочинку дітей і молоді. Велике значення має врахування визначних дат і свят, що припадають на цей період, подій, що відбуватимуться в країні і за кордоном, календаря літніх пам'ятних дат, традицій табору, місцевих умов і можливостей, вікових та індивідуальних особливостей молодших школярів і підлітків.

У кожному таборі складаються перспективний план на літо, календарні плани роботи табору і загону на зміну, план-сітка загонових справ, плани роботи гуртків, клубів за інтересами, робочі плани загонових вожатих (вихователів), методиста, заступника начальника табору з питань виховної роботи, конкретні плани підготовки та проведення різноманітних справ у таборі.

Вимоги до плану:

суспільно корисна спрямованість, єдність із сучасністю;

необхідність чітких, конкретних, практичних справ, підпорядкованих визначеній меті;

послідовність, конкретність і посильність плану для виконання;

урахування вікових особливостей.

Перспективний план роботи складається на всі зміни начальником табору разом з методистом, заступником та іншими членами педагогічного колективу. Він обговорюється і затверджується педагогічною радою до заїзду дітей у табір. Перспективний план може включати такі розділи: характеристика регіону, що оточує табір, його матеріальної бази, виховні завдання, зміст виховної діяльності табору і його основні напрямки: національне виховання, організація суспільно корисної праці і трудове виховання, розвиток допитливості та пізнавальної активності, естетичне виховання і розвиток культури спілкування, фізичне виховання і валеологічна, туристична й екологічна робота, організаційно-методична робота, школа дитячого самоврядування в умовах табору тощо.

Календарний план роботи складається на одну зміну з урахуванням завдань, що зазначені в перспективному плані роботи табору, і пропозицій загонів. З метою активізації вихованців (загонів) рада табору оголошує конкурс на кращу пропозицію у план і здійснює розвідку корисних справ. Після обговорення пропозицій рада табору складає календарний план роботи табору і визначає, який загін і хто з членів ради табору відповідає за підготовку і проведення тієї чи іншої справи. На зміну доцільно планувати не більш як 4—5 загальнотабірних справ для всіх загонів, оскільки кожна з них вимагає тривалої і ретельної підготовки.

Календарний план табору має, як правило, три розділи: загальнотабірні справи, робота з проведення заходів у загонах, оздоровлення. У додатках до плану подається розклад фізкультурних занять, робочих гуртків, клубів, секцій, фіксуються дні чергування загонів. На основі цього плану складається план-сітка роботи табору на кожну зміну, який вивішують На видному місці для загального огляду.

Календарний план роботи загону складається дітьми разом із загоновим вожатим на одну зміну. При складанні календарного плану насамперед необхідно врахувати пропозиції дітей. Порадитись з ними і з'ясувати їхні інтереси і побажання допоможуть такі форми залучення вихованців до планування роботи загону.

1. Конкурс ланок на кращі пропозиції до плану роботи загону з метою залучення всіх вихованців до планування, врахування захоплень, інтересів і бажань дітей у загоні.

2. Анкета "Хочу, щоб це було. Хочу, щоб було так!" Орієнтовні запитання анкети: Які справи ти пропонуєш провести в загоні? Організатором якої справи ти хотів би бути сам? Відповіді на запитання анкети дадуть можливість внести до плану найбільш важливі та цікаві справи.

3. Експертний випуск газети "А як у вас?"

У газеті лише запитання і вільне місце для відповідей: як, у вас у школі проводять диспути, туристичні походи, зустрічі тощо? Які справи у школі чи в таборі, де був раніше, тобі запам'ятались?

4. Усне опитування "Ваша думка, ваша пропозиція". Його проводять дитячі репортери серед дітей і дорослих.

5. "Скарбничка пропозицій". У загоні вивішується великий конверт чи ящик "Бажаю — пропоную". Для того щоб скарбничка була більш дійовою і стимулювала дітей до прояву творчості, ініціативи, можна протягом дня випустити одну-дві "Блискавки" чи зробити повідомлення в загоні про пропозиції, що надійшли від дітей.

У період планування слід враховувати, що особливої уваги і піклування потребують наймолодші школярі. Тому до плану роботи необхідно внести ігри, конкурси, змагання для молодших дітей. Рада загону розглядає пропозиції дітей, вожатого, вихователя і найцікавіші з них включає до проекту календарного плану. До нього вносяться і загальнотабірні заходи.

На зборах загону чи під час вечірнього "вогника" голова ради загону доводить до відома дітей проект плану. Вони можуть внести зміни, доповнення чи виправлення. З усіма змінами план роботи затверджується шляхом відкритого голосування. На цих самих зборах визначаються відповідальні за виконання кожної справи (це можуть бути ланки, творчі групи чи окремі члени загону). Важливо, щоб при розподілі роботи ніхто не залишився без доручень, без конкретних завдань.

Кількість запланованих справ має бути реальною, тобто посильною для виконання.

На основі затвердженого плану складається календарний план-сітка роботи загону, який звичайно вивішується у "загоновому куточку".

Підготовка до табірних і загонових справ, режимні моменти, справи, що проводяться регулярно та увійшли у повсякденне життя табору (прогулянки, купання, заняття фізкультурою тощо), фіксуються у планах роботи на день. У таборі такий вид плану для окремих загонів дістав назву "путівка дня" (див. Додаток 4). Він може бути у двох варіантах (на випадок дощової погоди) і складається з таких частин: дата, час проведення за годинами (ранок, день, вечір), справи загону на день (детально), відповідальні за виконання.

Календарний план роботи табору і загону може коригуватися. Інколи виникає необхідність провести захід, що не планувався, або навпаки, відмовитися від тієї справи, що була запланована. Тому в таборі широко використовується планування роботи на наступний день, що вносить відповідні корективи в "путівку дня" кожного загону

На основі щоденних загонових планів старший педагог-організатор разом з черговим по табору складають зведений план роботи табору на наступний день і вивішують на щиті "Сьогодні у таборі". При проведенні загальнотабірних справ і свят зведений план може бути оформлений як яскрава програма дня.

Фізкультурний і музичний керівники, лікар, керівники гуртків мають особисті плани роботи. Окремий план роботи складає і вожатий (вихователь) загону.

Особистий план роботи вожатого — не копія плану загону. У цьому плані накреслюється, з ким із вихованців необхідно поспілкуватися, кому допомогти у виконанні доручення, кому із батьків дітей послати вітання з нагоди гарних вчинків і справ їхніх сина або доньки тощо, передбачається, що слід зробити особисто вожатому для здійснення плану роботи загону.

Вожатий веде "Педагогічний щоденник", в якому відображаються результати спостережень за дітьми, їх взаємовідносинами. "Педагогічний щоденник" — це результат творчості вожатого, його роздумів. Він не лише допомагає організувати час, я й учить, як аналізувати свою роботу.

Водночас щоденник — це і робочий документ, в якому вожатий аналізує кожний прожитий день, робить висновки, узагальнення, накреслює план на перспективу. Щоденник допомагає фіксувати найбільш цікаві сторінки життя загону, бачити дитячий колектив, Його радощі та перемоги, розчарування і пошук і є звітним документом, де узагальнено всю денну діяльність загону. Щоденник заповнюється за встановленою формою, що полегшує аналіз змісту роботи із загоном. Рекомендується така форма записів:

1. Назва табору, загону, девіз. Черговість зміни. Прізвище, ім'я вожатого. Дата (рік, місяць, число) початку і кінця зміни. Дитяча рада загону (актив). Закони дитячого колективу. Загонова пісня.

2. Список вихованців у вигляді таблиці

Прізвище, ім'я дитини, номер путівки Число, місяць, рік народження Дом. адреса, телефон П.І.П. батьків Місце роботи, телефон батьків Уподобання дитини Особливі прикмети
             

Список дітей з послабленим станом здоров'я і рекомендації лікаря.

3. Режим дня в таборі.

4. Загальнотабірні справи.

5. План-сітка роботи загону.

6. Путівка дня загону.

7. Графік роботи гуртків, клубів.

8. Особистий план роботи вожатого, вихователя на кожний день.

9. Звіт про проведену роботу.

Основний період табірної зміни. Цим періодом називають дні, що слідують за оргперіодом і завершуються за три дні до кінця зміни.

Мета педагогів в основний період – перетворити колектив загону на інструмент цілеспрямованого формування певних якостей особистості у дітей, що його становлять.

Педагогічні завдання загального характеру:

створення умов для організації виховної, розвивальної та оздоровчої діяльності та спілкування дітей;

розвиток і єднання колективу загону, здатного впливати на особистість дитини;

створення умов для реалізації особистості кожної дитини.

Завдання з оздоровлення, забезпечення охорони життя та здоров'я дітей:

виховувати свідоме ставлення до зміцнення свого здоров'я;

продовжувати виховувати свідоме ставлення до режиму дня, виконання правил особистої гігієни, санітарії;

забезпечити систематичне заняття фізичною культурою і спортом дітей загону;

забезпечити виконання дітьми заходів з охорони життя та здоров'я;

забезпечити виконання дітьми режиму дня, правильне чергування фізичних, емоційних навантажень протягом дня і всього періоду;

забезпечити виконання рекомендацій лікаря дітьми, які потребують лікарської допомоги.

Завдання з інформаційного забезпечення виховного процесу:

цілеспрямоване вивчення колективу загону з метою збирання діагностичної інформації (стан окремих дітей в колективі, успіхи у згуртуванні колективу, відносини і спілкування в колективі);

збирання оперативної інформації для проведення конкретної колективної та індивідуальної діяльності дітей.

Умови для забезпечення виховного характеру діяльності в основний період:

суспільно корисна спрямованість справ;

творчий підхід до змісту й організації справ;

забезпечення єдності, взаємозв'язку виховних завдань в організації кожної справи;

різноманітність видів діяльності, добровільність вибору справ, можливість кожного задовольнити свої потреби;

логічність у послідовності справ залежно від стану сформованості колективу;

збільшення обсягу й інтенсивності загальних справ наприкінці основного періоду;

встановлення контактів з колективами інших загонів;

поєднання колективних і групових форм організації справ;

наявність улюбленої справи в діяльності загону;

змагання;

організація діяльності через актив.

Таким чином, головне завдання основного періоду – забезпечити зайнятість кожної дитини. Для дітей необхідно запропонувати справи, які відповідають їх розвитку і віку, тому що зайнята дитина – це керована дитина. Основний період має складатися з корисних, розливальних занять. У перелік цих занять можна включити: спортивні ігри, прогулянки по лісу (лугу), дискотечні програми, пізнавальні ігри-вікторини, бесіди на життєві теми, купання, загоряння, читання книг, екскурсії і походи, рухливі ігри, міні-вистави, трудові операції щодо наведення чистоти, благоустрою табору, заняття у гуртках, творчі конкурси, розучування і виконання нових пісень, танців тощо.

Великого значення в основний період набуває особистість вожатого, його вміння проявляти свої знання, творчі здібності, обрати належний ступінь педагогічного втручання в організацію колективної діяльності. У період прихованих конфліктів у колективних відносинах функція вожатого арбітражна, у період морально-вольової напруженості — помічник дітей.

Методи роботи в основний період:

колективна суспільно корисна діяльність; доручення; змагання; гра; заохочення; переконання; вимоги.

Рекомендовані види і організаційні форми діяльності:

конкурси, огляди, змагання з різних видів діяльності, які сприяють самовизначенню загонів, що проявляють перші колективні емоції, першу спільну радість;

справи комплексного характеру (День миру, День пам'яті, операція "Наш друг — природа", "День милосердя");

організаційно-громадська діяльність, колективне планування діяльності загону, дружини, збір з планування роботи, організація справ, участь у роботі творчих труп, ради справ;

трудові справи, самообслуговування, чергування в їдальні, по табору, благоустрій території.

 

Хід заняття.

1. Обговорення проблемних питань теми.

2. Робота в творчих мікрогрупах.

 

Завдання для студентів.

1. Опрацювати теоретичний блок та рекомендовану літературу, скласти план-конспект.

2. Продумати та написати план роботи загону на день (путівка дня).

3. Підготувати сценарій свята в таборі (тематичне свято, конкурсна програма, розважальна програма, пізнавальна програма).

 

 

ТЕМА 7. Іри в житті ДОТ.

Мета: формування вмінь студентів організовувати і проводити різні форми ігрової діяльності дітей; закріпити знання щодо організації ігри з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей та підлітків.

Основні питання теми:

1. Значення ігрової діяльності для розвитку дитини.

2. Види ігор.

3. Правила витівника.

Література:

1. Былеева Л.В. Подвижные игры. - М., 1985. - 208с.

2. Былеева Л.В., Таборко В.А. Игра?... Игра!- М.: Молодая гвардия, 1988. 223с.

3. Володченко В.Ю., Юмашев В.Б. Выходи играть во двор. - М.: Молодая гвардия, 1989. - 141 с.

4. Всегда всем весело. - М., 1969. - 446 с.

5. Гамалій А.Г. Настільні, мовні ігри.- К.: Радянська школа, 1969.- 152с.

6. Геллер Е.М. Наш друг игра.- Минск: Народна асвета, 1979. - 96с

7. Геллер Е.М., Коротков И.М. и др. Весёлые старты. - М.: Физкультура и спорт, 1978. - 119с.

8. Гельфай Е.М. От игры к самовоспитанию. - М.: Просвещение, 1971. - 103 с.

9. Гершензон М.А. Головоломки профессора Головоломки. – М., 1992.- 142с.

10. Глязер С. Ларчик с играми. - М.: Детская литература, 1975. - 240с.

11. Демчишин А.А., Мозола Р.С. Рухливі ігри. - К.: Радянська школа, 1985.- 190с.

12. Занимательный досуг детям. - К., 1993. - 94 с.

13. Игры народов СССР (Сост. Л.В. Былеева, В.М. Григорьев). - М.: Физкультура и спорт, 1985.- 270 с.

14. Игры с карандашом. - М., 1970. - 76 с.

15. Каникулы: игра, воспитание: О педагогическом руководстве игровой деятельностью школьников: Книга для учителя (Под ред. О.С.Газмана).- М., 1988.- 160с.

16. Козловский Е.Г. Нам слово «скука» незнакомо. - М.: Молодая гвардия, 1989.-70с.

17. Коротков И.М. Подвижные игры во дворе. - М.: Знание, 1987. - 94 с.

18. Лазаревський В.В. Літературні ігри. - К., 1969.- 176 с.

19. Лукаш А. Игры детей мира. - М., 1977.- 159 с.

20. Минский Е.М. Игры и развлечения в группе продлённого дня: Пособие для учителя. - М., 1985. - 192 с.

21. Минскин Е.М. От игры к знаниям: Пособие для учителя. - М.: Просвещение. 1987. - 190с.

22. Минским Е.М. Пионерская игротека. - М., 1987. - 173с.

23. Миронова Р.М. Игра в развитии активности детей. - Минск, 1989. - 176с.

24. Немежанська О. Це чарівне слово "Гра". - К.: Молодь, 1981. -182с.

25. Никитин Ю.З. Потехе - час: Школа затейных наук. - М : Молодая гвардия, 1980. - 175 с.

26. Никитин Ю.З. 100 затей для детей: Сборник интеллектуальных игр. - К.: Молодь, 1987. - 112 с.

27. Поломис К. Дети в летнем лагере: Занятия в дождливую погоду.- М., 1991.- 151с.

28. Поломис К. Дети в пионерском лагере: Прогулки, походы, экскурсии. - М.: Профиздат, 1990. - 143 с.

29. Поломис К. Дети в пионерском лагере. Трудовая деятельность, соревнования и состязания. Игры. - М.: Профиздат, 1989. - 139 с.

30. Соболевский Р.Ф. Логические и математические игры. - Минск: Народна асвета, 1977. - 95 с.

31. Ставаймо в коло: Збірник дитячих ігор. - К.: Молодь. 1979. - 120с.

32. Трембовольский ЯЛ. Ваше слово, эрудиты!: (сценарии вечеров для старшеклассников) - М., 1990. - 142 с.

33. Юным затейникам. - М.: Молодая гвардия, 1979. - 78 с.

34. Яланський П. А. Я квача не боюся! Народні ігри: для молодшого та середнього шкільного віку. - К.: Веселка, 1981. - 89 с.

 

Теоретичний блок.

Характерною особливістю дітей усіх вікових груп є емоційність і допитливість, прагнення перевірити, випробувати свою силу і спритність, бажання фантазувати, відкривати таємниці і прагнути до чогось незвичайного, далекого і прекрасного.

Гру недарма називають королевою дитинства. Без неї дітям жити невесело, нецікаво. При вмілому використанні гра може стати незмінним помічником вихователя.

В дитячих оздоровчих таборах необхідно створити особливе виховне середовище, яке здатне викликати у дитини позитивні емоції, оптимізм, організувати життя дітей та наповнити його творчістю, пізнанням. Дитина чекає красивої, романтичної обстановки. Така обстановка і повинна створюватись педагогами табору.

Багато виховних задач розв’язується за допомогою ігрових, творчих, спортивних, трудових форм діяльності. Гра — засіб багатогранний. Це і самостійна діяльність, що сприяє всебічному розвитку особистості, і засіб формування та згуртування колективу, і метод організації інших видів діяльності, і емоційний стан, і засіб спілкування.

Гра – королева табірного життя. Саме в таборі необхідно проводити якомога більше різноманітних ігор.

Залежно від змісту та структури ігри поділяють на:

- пізнавальні або інтелектуальні;

- творчі або рольові;

- рухливі та спортивні.

У ЛОТ має скластися система ігрової діяльності. В організаційний період основною формою є колективні творчі справи (КТС), які сприяють створенню дружного колективу. Використовуються різні форми ігрової діяльності: народні ігри; ігри-вікторини; ігри на місцевості; веселий експрес; вечір ігор і сюрпризів, веселі старти. Головний організатор та керівник ігор в цей період – це вихователь або вожатий.

В основній період табірної зміни використовуються різноманітні форми ігрової діяльності: ігри-вікторини; ігри на місцевості; веселий експрес; вечір ігор та витівок; веселі старти. В цей період організаторами ігор стають самі діти спеціально призначені вожатим. Вожатий допомагає дітям підібрати та організувати ігри, забезпечити необхідним реквізитом.

В заключний період підводяться підсумки ігрової діяльності дітей. Виявляються кращі масовики-витівники

Організовуючи гру з дітьми треба пам’ятати:

1. Перед початком гри треба зацікавити дітей її змістом, визначити умови проведення гри, ознайомити з правилами, розподілити завдання.

2. Кожна гра має бути забезпечена необхідним для її проведення обладнанням та інвентарем.

3. Необхідно привчати дітей контролювати й регулювати свої дії та сили у грі. Тому доцільним є аналіз, розгляд гри, успіхів і помилок ЇЇ учасників.

4. Необхідно широко залучити самих дітей при проведенні різних ігор суддями, членами журі, слід пам'ятати, що дітей середнього та старшого віку в основному приваблюють ігри з поділом на команди.

5. Треба прагнути вносити у гру елементи романтики, загадковості, використовуючи для цього розвідку справ, пакети із завданням тощо.

6. Кілька хвилин вільного часу, що з'явилися поміж справами, мають бути використані для рухливих ігор, ігор-забав, ігор-тренувань.

7. Самоконтроль, стриманість, впевненість у своїх діях, спокійний і зацікавлений стан — ці риси допоможуть вихователю вчасно вирішити конфліктну ситуацію, що виникла, встановити психологічну рівновагу.

8. У грі дитина не повинна бути пасивною.

Гра для дітей - важливий засіб самовираження. В іграх виховується дисципліна, діти привчаються до дотримання правил, формується вміння контролювати свої дії, вчинки, правильно та об’ктивно оцінювати вчинки інших. Для вожатих гра – це зручний метод впливу на дітей та вивчення їх особистостей.

А.С.Макаренко говорив, що добра гра – це добра робота в майбутньому.

Існують поради організаторам ігор:

1. Посмішка і хороший настрій — основа успіху.

2. Говори чітко, коротко, голосно.

3. Витівника мають бачити всі.

4. Заздалегідь найди собі помічників.

5. Добираючи ігри, думай про вік учасників, місце проведення, реквізити.

6. Гра не повинна принижувати людської гідності.

7. Будь готовий запропонувати іншу гру, якщо перша не вдалася.

8. Витівник вболіває за всіх.

9. Підбадьорюй і підхвалюй гравців і вболівальників.

10. Умій подякувати всім за участь у грі.

 

Хід заняття.

1. Обговорення проблемних питань теми.

2. Проведення ігор та змагань (робота в мікро колективах та з усією аудиторією).

 

Завдання для студентів.

1. Опрацювати теоретичний блок та рекомендовану літературу, скласти план-конспект.

2. Підготувати три гри – пізнавальну, гру у приміщенні, командну з елементами змагання.

 

Последнее изменение этой страницы: 2016-08-28

lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда...