Главная Случайная страница


Категории:

ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника






Тема: Коли твір відкриває свої таємниці. Анатолій Камінчук «Ремез»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; збагачувати активний словник учнів новими словами; формувати вміння аналізувати твір за змістом; розвивати творчу уяву, фантазію; виховувати любов до всього, що створила природа.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Дуже рада видра-мати:

Навидрились видренята!

Хто видрят покривдить схоче —

Видра видряпає очі.

2. Читайте чітко і без помилок!

Пригощати, виноград, щедрий, їжачок, виноградар, хвилина, змія, дощ, щітка, щука, чарівник, дубочок, дівчинка, щавель, паличка, сміх, чижик, жонглер.

— Прочитайте ще раз, але тільки слова, що відповідають на запитання хто?.

Гра «Зоряна година»

— Із букв слова утворіть нові слова.

Жайворонок — ворон, жар, корона, рай, ворона...

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «У художньому музеї»

Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їх робіт, коментують кожен свою роботу.

Конкурс на краще виразне читання вірша А. Камінчука

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Над річкою вербичка,

На гілці рукавичка,

А в рукавичці — птичка. (Ремез)

— Сьогодні ми прочитаємо вірш А. Камінчука про цю дивовижну пташку.

Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся —

і тоді твір обов’язково відкриє вам свої таємниці.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша А. Камінчука «Ремез» (с. 96-97)

Виразне читання вірша вчителем.

— Визначте настрій вірша.

Словникова робота.

Читання стовпчиків слів ≪луною≫ за вчителем; читання слів ≪дощиком≫.

В’є біля

вітрець тихцем

невеличка хвильки

гніздечко хлюпочеться

Фізкультхвилинка

Виразне читання вірша учнями.

Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Що розповів поет про ремеза? Який він?

— Яке в нього гніздо?

— Де він його в’є?

— Знайдіть у тексті слова, які звучать ніжно.

— Як ви гадаєте, чому їх так багато?

— Знайдіть у вірші звуконаслідування.

5) Гра ≪Знайди риму≫.

Невеличка... (рукавичка);

біля річки... (водичка);

зітхає... (співає);

фіть-тю-ві... (по траві).

Опрацювання тексту Віктора Терена

Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

— Як автор описує ремеза?

— Порівняйте текст із віршем. Що в них спільного, а що — відмінного?

Читання рубрики «Чи знаєш ти?»

Цікаво знати!

У давнину виникли повір’я, пов’язані зі здатністю ремеза будувати виняткової форми гніздо. Для людини було незбагненним, як така тендітна птаха може самотужки майструвати таку складну і міцну споруду. Вважали, що їй

у цьому допомагають таємничі сили, духи водойм і дерев. Допомігши пташці у виготовленні гнізда, ці сили, начебто, і далі обов’язково турбуються про неї, навіть можуть оселятися у таких гніздах. Тому, за одним повір’ям, гнізда ремеза

є чудодійними, бо зроблені надприродним способом. Але також побутує вірування, що гніздо ремеза, як і павичеві видовжені пера надхвістя з райдужними плямами, не приносить добра господарю дому, в який його принесли.

Звісно, що це забобон, але ж як вдало інстинктивне працелюбство ремеза спрацьовує на його захист — не чіпай малого і його гнізд, інакше не матимеш добра. Можливо, нехай і далі в уяві зарозумілої людини залишається цей

острах. Людина без остраху може стати безжальною до менших за себе та й до подібних собі. А ремез таки вміє викликати повагу. Яка чудова пташина ремез!

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого ви навчилися на уроці?

— Які нові знання здобули?

— Що вас найбільше вразило?

— Який висновок для себе зробили?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш «Ремез»

Переглянути вірші Анатолія Камінчука про весну. За допомогою яких художніх прийомів поет створює образ весняного сонця, пухнастих вербових котиків, передає музику природи?

 

 

Урок № ______ дата _____

Тема: Кожна квітка красива і неповторна. Тамара Коломієць «Нагідка», «Вітрисько»

( у ч. с. 97, у П. с. 77)

Мета: ознайомити учнів із творчістю Тамари Коломієць; закріплювати навички роботи над художніми засобами поезії; спонукати учнів до творчості; розвивати художнє сприймання явищ природи; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Звели чаплі гніздо із паклі.

З чорного неба крапають краплі.

У гнізді із паклі намокли чаплі.

Робота над чистомовкою

Ічка-ічка-ічка — ось глибока... (річка).

Ачка-ачка-ачка — пливла по річці... (качка).

Єчка-єчка-єчка — знесла вона... (яєчка).

Нят-нят-нят — навиводить... (каченят).

Чить-чить-чить — плавать діточок... (навчить).

Ічці-ічці-ічці — попливуть разом... (порічці).

3. Прочитай і посміхнись!

ПРО СТЕПАНА І СМЕТАНУ

Степану спалось непогано:

Вночі приснилася сметана.

Та при собі, немов назло,

У нього ложки не було.

А вдруге з ложкою ліг рано —

Так не приснилася сметана!

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні називають, за допомогою яких художніх прийомів поет А. Камінчук створює образ весняного сонця, пухнастих вербових котиків, передає музику природи. (Порівняння, звуконаслідування)

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Послухайте вірш.

З цупкого аркуша-листка

Зроблю верткого вітрячка.

Ріжки надріжу і загну,

Гвіздком до палиці припну.

Хай лопотить на вітерці,

Немов летить в моїй руці.

Хурчать крильцята вітрячка,

Немов пропелер літачка!

— Цей веселий, добрий вірш написала знана українська поетеса Тамара Коломієць.

З її творчістю ми почнемо ознайомлення сьогодні на уроці.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Біографічна довідка

— Тамара Опанасівна Коломієць народилася в місті Корсунь-Шевченківський на Черкащині. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла ≪у пелені бабусі Ганни≫, яка була в міру релігійною, керувалася здоровим глуздом і прислухалася до народної

мудрості. Ці риси характеру вона передала внучці. Неписьменна баба Ганна знала напам’ять майже весь ≪Кобзар≫ і часто його цитувала.

Мама дівчинки працювала лікарем. Дідуся і татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка —Друга світова війна. Але був ще маленький братик, якому доводилося власноруч майструвати вітрячки, літачки та кораблики.

Тамара Опанасівна належить до покоління, дитинство якого було перерване війною. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив ≪Кобзар≫ та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання вірша Тамари Коломієць «Нагідка» (с. 97-98)

Последнее изменение этой страницы: 2016-07-22

lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда...