Главная Случайная страница


Категории:

ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника






Тема: Берись дружно, не буде сутужно. Юрій Ярмиш «Та сама мишка», «Їжачки» ( у ч. с. 141 – 143, у П. с. 101 – 103)

Мета:вдосконалювати техніку свідомого виразного читання; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання, характеризувати дійових осіб; виховувати бажання працювати в колективі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Для синків-молодців

Мати напекла млинців.

І хвалили молодці

Ті млинці на молоці.

Робота над лічилкою

Вовк розсівся на печі, А упало — то пропало.

З клоччя крутить калачі, Чорний пес хапнув пиріг —

З віхтя вихопить шматок — І тікати скільки ніг.

Раз — і стулить пиріжок. Розбігаймось хто куди, —

Вовче тісто з рук упало, Вовк біжить — чекай біди!

Робота над чистомовкою

Ки-ки-ки — дуже любим ми казки.

Ця-ця-ця — ох цікава казка ця.

Ни-ни-ни — вчать всьому нас вони.

Ву-ву-ву — хочу слухати нову.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Сиднем у землі сиділа,

Час настав — і всіх здружила

Діда, бабу, внучку й Хвінку,

Мишку та кицюню Мінку. (Ріпка)

— Як ви вважаєте, чи допоможе мишка всім і наступного року?

— Сьогодні ми про це дізнаємося з казки, яку написав Юрій Ярмиш.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Біографічна довідка

— Народився Юрій Феодосійович у Дніпродзержинську на Дніпропетровщині в сім’ї вчителів. Дитинство його пройшло на берегах Славути і на Уралі, а шкільні роки — серед розкішної природи Карпат.

Юрієві Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував у Великій Британії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію, враження про яку описав у творі ≪По дорогах Індії≫.

Як казкар Ю. Ярмиш відомий не лише в нашій країні. У Санкт-Петербурзі

видано антологію найкращих казок сучасних письменників країн Співдружності

Незалежних Держав, у якій вміщено по одному-два твори кожного автора,

а Ю. Ярмиша — аж 16 казок.

Друзі жартома називають його ≪українським Андерсеном≫. І це не випадково.

Ім’я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць

Серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей.

У 2001 р. за цикл новел-фантазій Юрію Феодосійовичу присуджено літературну премію імені Юрія Яновського.

2. Опрацювання казки «Та сама мишка» (с 141-142)

1) Гра ≪Бджілки». Самостійне напівголосне читання казки учнями.

— Чи сподобалася вам казка?

— Що в ній незвичного?

Словникова робота.

а) Довідкове бюро.

Пишатися — відчувати гордість за кого-небудь, бути сповненим гордості

за щось; гордитися.

б) Читання стовпчиків слів ≪ буксиром ≫ за вчителем; скоромовкою в парах.

Ото отоді

страх торік

збагнути відхекатись

торішньої наморилася

страхітливо сіроманці

— Прочитайте найкоротше і найдовше слово.

Фізкультхвилинка

3) Читання казки учнями ≪ланцюжком≫.

Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Як бабуся і кицька дякували мишці?

— Що відповіла мишка дідусеві наступного року?

— Пригадайте персонажів української народної казки ≪Ріпка≫.

—Опишіть їхні дії в народній і літературній казках.

— Що спільного й відмінного у народній казці та казці Юрія Ярмиша?

Чого більше?

— Розгляньте малюнок. Який епізод казки на ньому зображено?

Опрацювання казки «Про ріпку та внучку»

1) Гра ≪Рибки≫. Самостійне мовчазне читання першої частини казки.

— Читайте, намагаючись передбачити, що відбуватиметься далі.

— Як ви вважаєте, хто допоможе?

Читання учнями кінцівки казки.

— Чому внучка не захотіла рвати ріпку?

— Які важливі для вас думки Юрій Ярмиш висловив у своїх казках?

Опрацювання казки «Їжачки» ( у П. с. 101 – 103)

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Чого вас навчили прочитані казки?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казки.( у ч. с. 141 – 143, у П. с. 101 – 103)

Урок № _____ Дата ____

Тема: Скупий, аж синій. Василь Чухліб «Заячий холодок»

Мета:продовжити ознайомлення учнів з літературними казками; вдосконалювати техніку

правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати,

узагальнювати, робити висновки з прочитаного; виховувати щедрість, дружелюбність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Крокодил до крокодила Бо набридло крокодилу

Припливав просити мила, Умиватися без мила.

Робота над чистомовкою

Ить-ить-ить — листя в лісі шелестить.

Ому-ому-ому — страшно зайчику одному.

Иця-иця-иця — десь там крадеться лисиця.

Оги -оги-оги — порятують зайця ноги.

Не-не-не — швидко від лисиці він чкурне.

Робота в групах

Гра ≪Спіймай мій настрій≫

Дітям пропонується попрацювати в парі і домовитися, хто почне дії першим. Учні виконують дії, які називає вчитель.

— Посміхніться, ≪зніміть≫ посмішку зі свого обличчя долонькою та ≪киньте≫ своєму сусідові. ≪Спіймайте≫ посмішку, ≪прикрасьте≫ нею своє обличчя.

— Зобразіть на обличчі емоцію Баби Яги; впертої Кози-дерези; сміливого Котигорошка; хвальковитого Колобка тощо.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми ознайомимося з літературною казкою, головним героєм якої

є... Відгадайте хто?

• Довгі вуха, На городі

Куций хвіст, Побував —

Невеличкий Нам капусту

Сам на зріст. Попсував. (Заєць)

— Назвіть казки, героєм яких є заєць.

— Що ж нового розповість нам про куцохвостого Василь Чухліб?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Біографічна довідка

— Василь Чухліб народився в селі Лебедівка на благословенній землі давньої Чернігівщини, і мальовнича краса її природи з малих літ глибоко запала йому в серце, щоб вихлюпнутися схвильованими рядками в його поетичній прозі.

У 1970-ті роки новели В. Чухліба, надруковані в періодиці, привернули увагу редакції журналу ≪Малятко≫, і тоді письменникові запропонували виступити з оповіданнями для дітей. Згодом із творів, надрукованих у ≪Малятку≫, склалася перша книжечка молодого літератора ≪Хто встає раніше≫.

Пише В. Чухліб короткі оповідання та казки — прозорі, як кришталь, тихі, як тепле літо. Більшість із них — про природу. Письменник просто, без зайвих сюжетних ходів і вигадок малює сучасний світ, у якому діють дорослі та діти, які так чи інакше перебувають на природі. Представників природного світу

автор наділяє тими рисами, характером та поведінкою, які властиві добрим та лихим людям.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання казки Василя Чухліба «Заячий холодок» (с. 143-146)

1) Гра ≪Передбачення≫.

— Прочитайте заголовок казки. Поміркуйте, про що в ній ітиметься.

2) Гра ≪Рибки≫.

Самостійне мовчазне читання казки учнями.

— Чи правильними виявилися наші припущення про зміст казки?

Словникова робота.

а) Довідкове бюро.

Капловухий — який має великі, відстовбурчені вуха.

Мулький — який бентежить, турбує, гнітить.

б) Читання стовпчиків слів ≪луною≫ за вчителем; скоромовкою в парах.

Задавака наосонні

загаласує гамірливими

улігшися кучерявими

поплентався насурмонившись

4) Читання казки учнями ≪ланцюжком≫.

Последнее изменение этой страницы: 2016-07-22

lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда...