Главная Случайная страница


Категории:

ДомЗдоровьеЗоологияИнформатикаИскусствоИскусствоКомпьютерыКулинарияМаркетингМатематикаМедицинаМенеджментОбразованиеПедагогикаПитомцыПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРазноеРелигияСоциологияСпортСтатистикаТранспортФизикаФилософияФинансыХимияХоббиЭкологияЭкономикаЭлектроника






ТЕМА 5. Організаційний період табірної зміни.

Мета: ознайомити студентів з виховними завданнями, формами та видами роботи в оргперіод табірної зміни; сформувати вміння проводити вечірні вогники в загоні.

Основні питання теми:

1. Особливості організаційного періоду.

2. Педагогічні завданні оргперіоду табірної зміни.

3. Форми й види діяльності дітей та підлітків в організаційний період.

4. Організація вечірніх „Вогників” у таборі.

Література:

1. ЗайченкоІ.В., Олійник Н.А., Богдан Т.М. Виховна робота в дитячих оздоровчих закладах. – Чернігів: ЧДПУ імені Т.Г.Шевченка. – 2004.

2. Канікули: відновлення традицій // Шкільний світ. – 2002. - № 20 (148). – С.3-6.

3. Кудинов Ю Модели организации летнего отдыха (Организация вечерних «Огоньков» в летнем лагере) // Народное образование. – 1999. - № 5. – С. 58-61.

4. Методика роботи в літньому оздоровчому таборі: Навчальний посібник / Є.І.Коваленко, А.І. Конончук, І.М. Пінчук, В.М.Солова. – К.: ІЗИН, 1997. – С. 4-31, 36-40.

5. Солова В.М., Яковець Н.І. Педагогіка літнього оздоровчого табору. – Ніжин: НДПУ, 2000. – С.3-4.

6. Троценко Н.Є. Вечір знайомств // Практична психологія та соціальна робота. – 2000. - № 5. – С. 22-23.

 

Теоретичний блок.

Табірна зміна в своєму розвитку має ряд закономірностей та проходить певні етапи (періоди): організаційний, основний, заключний (підсумковий).

Організаційний період зміни розпочинається з заїзду дітей і триває три-чотири дня. Оргперіод – це перехід дітей від одного життя до іншого, час звикання до нових умов, до нових вимог, до нового режиму, раціону харчування.

Колектив у цей період — мета та об'єкт виховних дій вожатих. Діти відчувають стан адаптації, загальної емоційної напруженості, спричинений недоліком інформації про закони, норми, вимоги нового колективу, про його членів, вожатих, про своє можливе місце в колективі. Ніхто не знає, як поставляться до нього товариші, як складуться його взаємини з вожатим, чи зможе колектив задовольнити всі його потреби і справдити сподівання. У загоні — атмосфера святковості, схвильованості, прийняття себе, інших, нового стилю життя, нових видів діяльності, норм спілкування ("фестивальний рух"). Діти намагаються виявити себе перед новими знайомими в найкращому вигляді, а це сприяє завищеній оцінці підлітками своїх можливостей. Більшість з них схильні вважати себе готовими до виконання головних ролей громадсько-організаторської діяльності. Дії загону оцінюються некритично. Головним інтересом в цей період життя дітей є потреба в пізнанні та орієнтації у новому середовищі; в інформації про норми, вимоги нового колективу, про своє місце в ньому. Потреба в активній діяльності сприяє включенню дітей у роботу, спілкуванню з товаришами.

На основі безпосередньо емоційних контактів починають складатися міжособисті зв'язки і відношення, що приводять до створення неформальних груп емоційно-психологічного характеру. Групи ці нестійкі і не зв'язані між собою.

Цілі педагогів в організаційний період — згуртувати дитячий колектив, для того щоб зробити його у подальшому інструментом виховання особистості; організувати життя дітей; допомогти їм адаптуватися в нових умовах.

Педагогічні завдання

1. Організація діяльності і спілкування дітей (допомогти їм швидше пізнати один одного, познайомитися з вожатим, з довкіллям; допомогти розкритись у кращих своїх нахилах, широті інтересів, здібностей, знань і вмінь; виробити загальні цілі, завдання, перспективи спільної діяльності; виробити норми, вимоги колективу щодо кожного його члена; сформувати цілеспрямований інтерес до історії, традицій табору; виховувати почуття господаря в таборі, готовність до спільної праці щодо його впорядкування, бережливе ставлення до майна табору; забезпечити вікові потреби в самодіяльності, громадській діяльності, сформувати активну позицію кожного члена колективу; домагатися, щоб норми, вимоги колективу сприймалися дітьми; формувати особисту готовність слідувати цим правилам, нормам, вимогам).

2. Організація виконання режимних моментів (ознайомити дітей з режимом дня, правилами особистої гігієни та самообслуговування; виховувати свідоме ставлення до режиму дня, правил особистої гігієни та самообслуговування; домагатися прийняття і виконання кожним правил внутрішнього розпорядку; вчити дітей виконувати правила особистої гігієни і самообслуговування, вимоги розпорядку дня).

3. Вивчення дітей, діагностика відносин у створюваному колективі (вивчення інтересів, нахилів, сподівань від табору, досвіду участі в організаторській діяльності; вивчення взаємовідносин; вивчення спілкування в колективі).

Вирішити поставлені завдання можливо лише в процесі діяльності дітей, яка забезпечує наукове пізнання дійсності, пробуджує інтерес, почуття, народжує нові потреби, активізує волю, енергію — усе те, що слугує будівельним матеріалом для розвитку, становлення особистості.

Використовує вожатий в організаційний період такі методи виховної роботи:

переконання (словом, позитивним прикладом);

колективну суспільно корисну діяльність;

вимоги;

доручення (тимчасового характеру);

змагання (при проведенні різних творчих конкурсів);

гру;

заохочення.

Рекомендовані види й організаційні форми діяльності:

гра — гра на знайомство і спілкування, вечір знайомств, вогнище дружби, загонові вогники з елементами гри;

організаційно-громадська — випуск першої стіннівки — уявлення про майбутнє загону — "Здрастуй, табір", чергування в їдальні і таборі, виконання доручень, організація діяльності груп, вибори активу, визначення загальних перспектив перебування дітей у таборі, щоденне підбиття підсумків табірного дня;

трудова - самообслуговування, чергування в їдальні, благоустрій території, операція "Затишок";

художньо-творча діяльність — концерт "Ромашка", конкурс "живих" картин, рисований фільм, музичний експрес, концерт-блискавка;

інтелектуальна — політичний турнір, конкурс ерудитів;

пізнавальна — екскурсія по табору, бесіди з краєзнавства;

фізкультурно-спортивна — зарядка, проведення веселих змагань;

санітарно-оздоровча – медичний огляд, виконання санітарно-гігієнічних вимог, додержання режиму дня.

Необхідно чітко спланувати перші дні зміни. Планування оргперіоду проводиться до заїзду дітей. Кожна справа не повинна вимагати тривалої підготовки і проходити не більше 50 хвилин. Головне – помітити кожну дитину, дати їй доручення.

Організаційний період включає в себе такі види діяльності:

1. Заїзд дітей у табір, комплектація загонів.

2. Збір знайомств у загоні.

3. Організаційний збір загону. Збір знайомств у таборі.

4. Відкриття табірної зміни. (див. Додаток 1)

Реєстрація - це години, коли формується контингент вашого майбутнього загону. Від того, як ви будете поводити себе під час реєстрації, залежить ставлення до вас батьків, яке передається дітям.

Під час реєстрації необхідні:

- професійний спокій і професійна посмішка;

- табличка на столі реєстрації з позначкою віку дітей;

- щоденник для запису дітей;

- особиста візитка вожатого;

- список "що необхідно дитині в таборі";

- список дітей формується, враховуючи окремо хлопчиків і дівчат (це для майбутнього поселення).

Після запису дитині вручається візитка загону. Закінчилась реєстрація, і постають інші завдання. Вожатому потрібно:

- зібрати дітей (їх можна впізнати за візитками);

- перерахувати;

- вишикувати парами, перевірити за списком реєстрації і вирушити до спального будинку;

- під час слідування до спального будиночку звертати увагу на особливості рельєфу табору, уважно слухати запитання дітей, цікаво розповідати про табір.

Далі поселення дітей. Житлові будиночки в ЛОТ мають кімнати, в яких розміщується від 4 до 16 дітей. Момент, коли дитина визначиться зі своїм ліжко-місцем, сприймається ним як початок табірного життя.

Вожатому під час поселення дітей варто використати такі прийоми:

а) зібрати дітей перед будиночком;

б) перерахувати;

в) провести інструктаж з техніки проживання в будиночку, пояснити,

де що знаходиться і як ним користуватися;

г) при поселенні дітей слід враховувати їх побажання і симпатії.

Після розселення знову зібрати дітей і провести:

а) інструктаж "Що де "зберігати";

б) операцію "Затишок".

Розподіл за загонами та групами відбувається в перший день зміни. Він може здійснюватися за різними ознаками: за віком, інтересами, бажанням дітей. Можуть створюватися різновікові загони. Педагогіка організаційного періоду починається з першого дня. Це найдовший і найважчий день, від якого залежить подальший ритм життя у таборі. Вожаті готують значки-емблеми для дітей, газети-вітання "Знайомтесь, ми ваші вожаті!". На майданчику, де відбувається зустріч дітей, розташовується штаб зустрічі. На столах розміщуються таблички загонів з віковим визначенням (наприклад і загін, 13—15 років). До зустрічі готуються: медичний пункт "Кабінет лікаря Айболита", "Довідкове бюро" — місце, де можна одержати довідку, відповідь на будь-яке запитання. Працюють спортивні, музичні клуби.

Дуже важливий момент в перший день – це знайомство. Збір знайомств у загоні розпочинається зверненням вожатого і вихователя до дітей: розповідають про традиції табору, про себе, свої захоплення та інтереси, розповідають про найбільш цікаві справи у таборі. Діти можуть заповнити анкету:

що ти вмієш робити, чого можеш навчити товаришів?

яке доручення хотів би виконувати?

твої інтереси, захоплення?

чого б ти хотів навчитись у таборі?

Обов'язково під час збору знайомств вожатий має провести кілька ігор з метою знайомства дітей один з одним, виявлення лідерів загону. Вогник знайомств можна закінчити піснею.

Літній табір для дітей - це ціла країна, і з нею треба дітей познайомити. Наприклад, організувати в перший день гру-подорож "Здрастуй, табір". Для цієї гри необхідно підготувати маршрутні картки.

Маршрутна картка - це лист, де намальований маршрут подорожі основні визначні місця табору, місце їх розташування, послідовність зупинок на шляху слідування. Під час цих зупинок діти можуть зустріти:

- Дідуся-Лісовичка (він розповість про навколишній ліс, про те, як слід

вести себе в лісі, поцікавиться, чи можуть діти розпізнавати породи дерев, їстівні гриби);

- Лікаря Пілюлькіна (у медичному пункті їх зустріне сестра милосердя і пояснить, навіщо одягати в сонячну погоду капелюшок, запитає, що вони знають про лікарські рослини);

- Чистьохо Машу (яка розповість, як слід прибирати спальні кімнати і будинки, де умиватися).

Зупинки плануються відповідно до змісту потрібної інформації про табір. Героїв кожної станції можуть зіграти колеги або старші діти.

Таким же чином ви можете організувати подорож "Табір піднімає вітрила". Завданнями на кожній зупинці будуть творчі випробування (ігри, танці, пісні, розповіді, скоромовки, приказки).

Можна розбити загін на дві групи розвідників. На чолі кожної -вожатий. Одночасно певним маршрутом групи вирушають у розвідку. Завдання: помітити основні ознаки об'єктів і представити інформацію. Хто принесе більш повну і цікаву, буде нагороджений солодким призом. Для цієї гри вожатий готує запитання. Наприклад:

1. Якого кольору телефон у приймальній директора табору?

2. Скільки сходинок має спуск до моря?

3. Як звати маленьку доньку бібліотекаря?

4. Де в таборі росте найбільше дерево?

5. Скільки умивальників у їдальні?

6. При якій температурі можна купатися?

7. Яка поштова адреса у нашого табору?

8. У який колір пофарбовано медпункт?

Зміст запитань повинен передбачати інформацію про найбільш важливі об'єкти табору. (див. Додаток 2)

Щовечора в кожному загоні проводиться „вогник”. "Вогник" — це колективне обговорення загоном і вожатим прожитого дня, аналіз проведених справ, аналіз взаємин. "Вогник" не обов'язково повинен мати атрибутом "вогнище'' або свічки. Головне в ньому — зміст і тональність розмови, обговорення. "Вогник" — це осмислення дій, конкретне втілення в життя принципу самоврядування: самі плануємо, самі організовуємо, самі проводимо, самі аналізуємо. "Вогник" — це тісне коло друзів. У колі кожен бачить обличчя та очі своїх товаришів.

Дуже важливо, щоб „вогник” був не формальним місцем, а методом відвертого, щирого спілкування. Основна задача „вогників” – рефлексія колективної діяльності, вміння розподіляти в колективі зміст і об’єм роботи, вступати в партнерські стосунки. „Вогник” – важливий засіб формування особистості, самооцінки дітей, їх ставлення до старших і однолітків. Кожний етап становлення дитячого колективу має свої особливості, тому „вогники” кожного табірного періоду мають свої організаційні і виховні функції.

Форми "вогника" можуть бути наступними: аналіз справ; аналіз дня; "вогник" — відверта розмова; "вогник" чергового загону; тематичний "вогник"; "вогник" — сюрприз; "вогник" знайомства.

"Вогник" знайомства — це вечір біля вогнища, де вожатий ознайомлює дітей з традиціями табору, розповідає про себе. Як вільний мікрофон можна використати гілочку, значок-символ табору, емблему загону, свічку. Кожен учасник "вогника", в руках якого "вільний мікрофон", розповідає про себе, свої захоплення, друзів.

Для дітей старших загонів можна провести "вогник" у формі "концерту-відвертості". Як естафета використовується конверт із питаннями з різних галузей знань. Наприклад: чи любиш ти пісню, поезію? Прочитай вірші улюблених поетів. (Кількість питань має відповідати кількості дітей у загоні.)

Для дітей молодшого та середнього віку "вогник" можна провести у формі творчого вітання. Вожатий розбиває загін на групи і пропонує повести творчу веселу розповідь про одного із членів групи. Під час "вогника" слід використовувати ліричні пісні, щоб вони сприяли відвертій розмові дітей.

З молодшими дітьми "вогник" можна почати з легенди про табір, провести розмову про улюблені казки, іграшки.

"Вогник" триває не більше 30 хвилин. На завершення його вожатий може запропонувати вечірню лічилку, після якої не можна порушувати тишу.

На "вогнику" знайомства обирається тимчасовий командир затону з числа дітей, що найбільш проявили організаторські здібності, навички спілкування. Тимчасовий командир на другий день організовує загін, ознайомлює з планом роботи на день (у. цьому йому допомагає вожатий).

В організаційний період вихованці кожного загону разом з вожатим вибирають назву і заклинку для свого загону, оформляють свій загоновий куточок. Тут слід надати дітям можливість проявити свою винахідливість, ініціативу. (див. Додаток 3)

 

Хід заняття.

1. Обговорення проблемних питань теми.

2. Робота в мікроколективах.

 

Завдання для студентів.

1. Опрацювати теоретичний блок та рекомендовану літературу, скласти план-конспект.

2. Придумати назву, девіз, емблему загону.

 

Последнее изменение этой страницы: 2016-08-28

lectmania.ru. Все права принадлежат авторам данных материалов. В случае нарушения авторского права напишите нам сюда...